Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Boisko piłkarskie, ul. Chabrów, Opole
foxi: Czy są tu jakieś znane postacie piłkarskie Opola ?
Parafia, Opole
żmija - Administrator: Warto dopisać też do obiektu
Hotel - Restauracja Starka, ul. Ostrówek, Opole
T.Rex: W przeciwieństwie do kamienicy po przeciwnej stronie ulicy tutaj właścicielom nie przeszkadzają niemieckie nazwiska, wręcz przeciwnie są dla nich formą reklamy lokalu.
Stadion żużlowy Kolejarz Opole im. Mariana Spychały, ul. Wschodnia, Opole
foxi: Wojciech Załuski 2 lata wcześniej jako rezerwowy zdobył tytuł Mistrza Polski w Lesznie
ul. Orląt Lwowskich, Opole
kitapczy: Przedwojenna nazwa ulicy uhonorowywała postać dra Adolfa Damaschke'ego (1865-1935), niemieckiego pedagoga i przywódcę ruchu reform ziemskich.
Kamienica nr 7, ul. Reymonta Władysława, Opole
maras - Administrator: A czemu takie wykrzywione?

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Władysław Sikora
Rigo.
Parsley
Parsley
Rigo.
Parsley
Rafał Eckiert (Beuther)
foxi
Adrian Henszel
Iras (Legzol)
pavelo
pavelo
pavelo
Parsley
pavelo
pavelo
pavelo
maras - Administrator
pavelo
pavelo
StaSta

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Przedmioty z Oppeln
Autor: JTJT °, Data dodania: 2007-01-04 13:55:21, Aktualizacja: 2007-01-04 13:55:21, Odsłon: 4618

Dokumenty i przedmioty związane z przedwojennym Opolem
Dokumenty, banknoty, monety, znaczki, żetony
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
Zalakowany list, wysłany z Oppeln 11 lutego 1837 roku do Poczdamu. Na awersie, w górnym prawym rogu widać XIX-wieczny kasownik opolskiej poczty. Notgeld o nominale 10 pfennigów wydany przez opolski magistrat. Pocztowy rewers zwrotny
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6
Książeczka zawodowa wystawiona w 1936 roku przez Izbę Rzemieślniczą dla prowincji Górny Śląsk w opolu. Wystawiona na murarza z Branic o nazwisku Josef Kramny. Książka kucharska dla szkoły i domu autorstwa Marii Wurst. Książka została wydana w 1940 roku w Opolu, na Hindenburgstrasse 30a (ul.Krakowska) przez Franza Wiercimoka. Akcja spółki Webwaren z Opola o wartości 100 marek niemieckich z 1938 roku.
Zdjęcie nr 7
Zdjęcie nr 8
Zdjęcie nr 9
żeton gazowy z Oppeln, wykonany z cynku. Na awersie herb Opola, wokół niego napis "Stadtisches Gaswerk oppeln" - "Miejska Gazownia Opole". Na rewersie napis w trzech wierszach "Nur für Münzgas messer giltig" - "Przeznaczony do automatu gazowego". Znaczki skarbowe Miejskiej Kasy Oszczędnościowej w Oppeln o nominałach 20 i 50 pfennigów. Kwit przewozowy ze stacji Oppeln do stacji Kreuzburg (Kluczbork) z 1926 roku.
Sztony do kasy pancernej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej w Oppeln. Wyprodukowany przez istniejacą do dziśiaj firmę Bode-Panzer.
Zdjęcie nr 10
Zdjęcie nr 11
Zdjęcie nr 12
Szton do kasy nr 201, na poniedziałki. Szton do kasy nr 75, na środy. Szton do kasy nr 199, na czwartki.
Zdjęcie nr 13
Zdjęcie nr 14
Szton do kasy nr 150, na niedziele. Szton do kasy nr 45, na niedziele.
Przedmioty użytkowe
Zdjęcie nr 15
Zdjęcie nr 16
Zdjęcie nr 17
Wieszak ze sklepu Augusta Laxy'ego z modą męską, który swój przedwojenny adres to Ring 4 (Rynku 4). Kolejny wieszak ze sklepu z modą męską, należącego do Augusta Laxy'ego. Wieszak ze sklepu odzieżowego z uniformami, którego właścicielem był E. Golly.
Zdjęcie nr 18
Zdjęcie nr 19
Zdjęcie nr 20
Budzik wyprodukowany w zakładzie zegarmistrzowskim "V. Jambor Nachf. W. Pschichholz" założonym w 1853 roku. Zakład znajdował się przy Kirchstrasse 5 (Katedralna). Tabliczka z zakłdau zegarmistrzowskiego "V. Jambor Nachf. W. Pschichholz", jaką montowało się w skrzynkach zegarów (zdjęcie obok) sprzedawanych w zakładzie. łyżka do butów pochodząca ze sklepu Adolfa Böhm'a, który prowadził sprzedaż obuwia i wyprawialnie skór. Jego sklep znajdował się przy Nikolaistrasse 9 (ul. Książąt Opolskich.
Naczynia, zastawy... przedmioty domowego użytku
Zdjęcie nr 21
Zdjęcie nr 22
Zdjęcie nr 23
Ceramiczny kubek z Dyrekcji Okręgowej Kolei Niemieckich w Oppeln. Wyprodukowany przez niemiecka firmę "Koenigszelt". Z tej samej zastawy pochodzi półmisek na zdjęciu po prawej Ceramiczny półmisek pochodzi z zastawy opisanej na zdjęciu po lewej Popielnica, stojak na zapałki i obcinarka do cygar w jednym z Fabryki Cygar w Oppeln należącej do Franz Kontny Zigarrenfabrik Oppeln
Zdjęcie nr 24
Puzderko na biżuterię wykonane w zakładzie opolskiego jubilera Alfreda Neumann'a.
Butelki, korki...
Zdjęcie nr 25
Zdjęcie nr 26
Butelka z Browaru Zamkowego Friedlanderów w Oppeln. Na zdjęciu po lewej stronie widać wizerunek Zamku Piastowskiego. Po drugiej stronie butelki (prawa strona) widać napis informujący, że butelka ta pochodzi ze składu we Wrocławiu. Porcelanowy korek od butelki po wodzie mineralnej firmy Mineralw. & Gestill. z Oppeln należąca do S.Tuckus'a.

/ /