Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 519317

Pomnik Junony



Budowa
XIX w.
Status
Nie istnieje
Likwidacja
1945
 
Powstały w Opolu w połowie XIX wieku wielki przemysł cementowy poszukiwał rynków zbytu. Po pierwszej cementowni Grundmanna uruchomionej w 1857 roku budowały się następne, w dziesięć lat później było ich już kilka w samym Opolu.

Wtedy to w ramach promocji w cementowni Grundmanna wykonano posąg-popiersie rzymskiej bogini Junony, wierne odwzorowanie marmurowego posągu w Villi Ludovisi w Rzymie, i jako eksponat wystawiona na paryskiej wystawie światowej w 1867 roku. Wyróżniona nagrodą Junona powracała ...
Powstały w Opolu w połowie XIX wieku wielki przemysł cementowy poszukiwał rynków zbytu. Po pierwszej cementowni Grundmanna uruchomionej w 1857 roku budowały się następne, w dziesięć lat później było ich już kilka w samym Opolu.

Wtedy to w ramach promocji w cementowni Grundmanna wykonano posąg-popiersie rzymskiej bogini Junony, wierne odwzorowanie marmurowego posągu w Villi Ludovisi w Rzymie, i jako eksponat wystawiona na paryskiej wystawie światowej w 1867 roku. Wyróżniona nagrodą Junona powracała w glorii laureata do Opola, po drodze eksponowana i podziwiana we Wrocławiu.

Grundmann darował słynną już rzeźbę miastu, które postanowiło ustawić ją na postumencie przed gmachem rejencji, najważniejszym urzędem w Opolu, przy dzisiejszym placu Wolności, ale przeszkodziły temu powódź i wojna. W 1871 roku postawiono Junonę naprzeciw poczty, w miejscu dzisiejszego zakola z kabinami telefonicznymi i posadzono wokół drzewa.

Stała tu Junona do roku 1903, kiedy to przeniesiono ją na nowe, bardziej spokojnie miejsce, bo do ogrodu przyzamkowego na wyspie. Ustawiona w bardzo eksponowanym miejscu, przy głównej alei spacerowej wzbogacała i niejako nobilitowała ten nowy zielony zakątek Opola. Tu dotrwała Junona do czasu burzenia i likwidacji zamku, by w końcu w 1928 roku znaleźć nowe miejsce w Lasku promenady odrzańskiej, w dzisiejszym parku nad Odrą.

Piękna rzeźba, choć nie stała na doryckiej kolumnie jak w rzymskiej Villi Ludovisi, była chętnie oglądana i podziwiana jako symbol opolskiej sztuki cementowej.

Pomnik Junony - laureat paryskiej nagrody - nie przetrwał ostatniej wojny. Pozostał po nim tylko ślad cokołu, widoczny dziś pośród zieleni w pobliżu dawnej wieży spadochronowej.

Andrzej Hamada, "Cementowa Junona", Gazeta Wyborcza, Opole
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1909
    komentarze: 0
    Zamek Piastowski i cementowe popiersie Junony w parku zamkowym.
  • Data: 1903
    komentarze: 0
    Zamek Piastowski - widok od strony Parku Zamkowego.
  • Data: 1904
    komentarze: 0
    Cementowe popiersie Junony w Parku Zamkowym.
  • Data: 1904
    komentarze: 0
    Opole. Park Zamkowy i Junona.
  • Data: 1905
    komentarze: 1
    Fragment Parku Zamkowego.
  • Data: 1908
    komentarze: 0
    Opole. Katedra, zamek, pl. Wolności i park Zamkowy i posągiem ...
  • Data: 1921
    komentarze: 9
    Park Zamkowy w Opolu z popiersiem Junony.