Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Krapkowicką, Opole
foxi: Przebudowa ulicy Krapkowickiej w Opolu jest na finiszu -
Pomnik techniki - Belka Gerbera (fragment), Opole
Zdzisław K.: Za pomnikiem kontenery standardu Innofreight używane do wożenia koksu do pieca w Eisenhüttenstadt należącego do ArcelorMittal.
Pomnik techniki - Belka Gerbera (fragment), Opole
Tomen: Pomnik już stoi, co zresztą widać na zdjęciu, a teraz to już są prace wykończeniowe, więc opis zdjęć jak najbardziej do poprawy.
Dom nr 2 (d. dworzec), ul. Duńska, Opole
MacGyver_74: Budynek obecnie pełni funkcję mieszkalną. Poprawiłem nazwę i przypisanie.
Ratusz, pl. Rynek, Opole
Popski: Podmiana # 2. Fot. A. Śmietański.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Zbigniew Waluś
FM
FM
McAron
Jan R
MacGyver_74
Rob G.
Rob G.
McAron
krzych[k]
Tony
Paulus,
krzych[k]
Ireneusz1966
Ireneusz1966
Alistair
MacGyver_74
Hellrid
Rob G.
atom
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wojna Trzydzistoletnia na Ziemi Namysłowskiej - hrabia von Mansfeld
Autor: MR1990°, Data dodania: 2016-12-23 13:34:08, Aktualizacja: 2016-12-23 14:35:04, Odsłon: 3788

"W roku 1626 ukazał się hrabia Ernst von Mansfeld ze swoim korpusem i zakwaterował się w Wilkowie, resztę oddziału lokując w Smarchowicach Małych, Starym Mieście i Ziemiełowicach. Po przeprowadzeniu silnej grabieży przeniósł się na obszar opolskiego"

Tak miejskie kroniki zanotowały fakt pobytu w pobliżu Namysłowa jednego z najbardziej znanych dowódców wojskowych okresu wojny trzydziestoletniej. Ernst von Mansfeld (ok. 1580-1626) był nieślubnym synem feldmarszałka armii austriackiej. W młodości służył w wojskach Habsburgów podczas walk z Turkami na Węgrzech. Czując się niedocenionym, postanowił przejść na stronę protestantów w toczącej się od 1618 r. wojnie. Walczył z Austriakami na terenie Czech i Palatynatu jako dowódca armii najemników, w dużej części zwerbowanych w północnych Włoszech. Mansfeld był również dyplomatą - niemieccy protestanci wysyłali go jako posła na dwory angielski i francuski.

Rok 1626 to czas zmagań Ernsta von Mansfelda z drugim wybitnym wodzem epoki - Albrechtem von Wallensteinem. Przegrana bitwa pod Dessau zmusiła armię protestancką do marszu przez kraje monarchii habsburskiej, chciano się bowiem połączyć z partyzantami węgierskimi. Wtedy to też miał miejsce pobyt Mansfelda pod Namysłowem (najprawdopodobniej latem 1626 r.). Gdy do obozu hrabiego dotarła informacja o wygaśnięciu walk na Węgrzech postanowił rozpuścić oddział, a sam z niewielką grupą żołnierzy udał się w kierunku Wenecji. Nieopodal Sarajewa doznał krwotoku płucnego i zmarł w nocy z 29 na 30 listopada 1626 r.

Hrabia Ernst von Mansfeld był typowym najemnikiem. Żołnierzy, broń i umundurowanie zbierał na koszt władcy, który był zainteresowany jego usługami. Żywność i żołd dla podkomendnych zdobywał często przez rabunki i plądrowania miasteczek i wsi (zgodnie z relacją o plądrunku wsi podnamysłowskich), nakładanie kontrybucji (okup pieniężny lub towarowy w zamian za nie plądrowanie) i ze zdobytych na wrogu łupów. Z usług Mansfelda korzystali m. in. Karol Emanuel I Wielki - książę Sabaudii, Fryderyk V Wittelsbach - elektor Palatynatu i król Czech, książę brunszwicki Chrystian, Jakub I Stuart - król Anglii i Szkocji oraz Chrystian IV Oldenburg - król Danii.

Namysłów, 23 grudnia 2016 r.

Mateusz Magda


/ /
/ / /
/ / /
/ / /