Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Pomnik techniki - Belka Gerbera (fragment), Opole
Tomen: Pomnik już stoi, co zresztą widać na zdjęciu, a teraz to już są prace wykończeniowe, więc opis zdjęć jak najbardziej do poprawy.
Dom nr 2 (d. dworzec), ul. Duńska, Opole
MacGyver_74: Budynek obecnie pełni funkcję mieszkalną. Poprawiłem nazwę i przypisanie.
Ratusz, pl. Rynek, Opole
Popski: Podmiana # 2. Fot. A. Śmietański.
Kiosk RUCH, ul. Powstańców Śląskich, Opole
W.Mazurkiewicz (Soravianus) [vmuzzy@gmail.com]: Nie zajrzałem do dorobku Grzegorza :)
Korty tenisowe, ul. Katowicka, Opole
foxi: Dzisiaj rozpoczęto demontaż płotu wokół nieczynnych od dłuższego czasu kortów. Co będzie w tym miejscu ktoś wie ? Jakiś czas temu mówiono o budowie tu parkingu podobnie zlikwidowano kort przy Luboszyckiej - -

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

KrzysztofKudowa
MacGyver_74
mietok
Hellrid
Sendu
Sendu
Hellrid
Alistair
Rigo.
Hellrid
Hellrid
Hellrid
Hellrid
Hellrid
Hellrid
Alistair
Alistair
Jan R
Ireneusz1966
Ireneusz1966
blatro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA NA ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ - DYWERSJA LISOWCZYKÓW
Autor: MR1990°, Data dodania: 2016-12-23 14:02:19, Aktualizacja: 2016-12-23 18:15:22, Odsłon: 3425

Przez pierwsze 400 lat swojej historii Namysłów pozostawał niezdobytą fortecą. Zmiany przynależności państwowej (między różnymi książętami piastowskimi, czy też włączenie do Królestwa Czech) następowały na drodze traktatów pokojowych lub dziedziczenia praw do miasta i okręgu. Sytuację zmienił największy konflikt zbrojny nowożytnej Europy, czyli wojna trzydziestoletnia, trwająca w latach 1618-1648.

W XVII w. Namysłów stanowił część Księstwa Wrocławskiego, które wchodziło w skład władanego przez austriackich Habsburgów Królestwa Czech. Pierwszy etap wojny trzydziestoletniej dotyczył właśnie Czech - stany krajów korony czeskiej (Czechy, Morawy, Śląsk, Łużyce) powstały przeciwko rządom Habsburgów, sprzymierzając się z protestanckimi książętami niemieckimi, z których jeden, elektor Palatynatu Fryderyk V, został wybrany nowym królem Czech po detronizacji Ferdynanda II Habsburga.

Pierwsze starcia do jakich doszło w rejonie Namysłowa są związane właśnie z toczącą się w Czechach wojną. Oddajmy głos kronikarzowi: "19 kwietnia 1620 r. przez granicę polsko-czeską przedarło się 14 polskich chorągwi (Zygmunt III Waza udzielił wówczas nieformalnego wsparcia walczącym z węgierską dywersją Habsburgom - MM). Splądrowały one kilka wsi i podpaliły gospodarstwo w Miodarach. Straciwszy jednego zabitego kompana Polacy chcieli wycofać się za Odrę przez przeprawę nieopodal Popielowa (prawdopodobnie między Popielowską Kolonią a Mikolinem - MM). Gdy próbowali się przeprawić zostali ostrzelani przez oddział 40 muszkieterów oraz wspomagających ich obywateli Namysłowa, tracąc wielu zabitych. W Namysłowie powszechnie obawiano się wyprawy odwetowej, w związku z czym na pewien czas zamknięto bramy."

Namysłów, 22 grudnia 2016 r.

Mateusz Magda


/ /
/ / /
/ / /