Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7131130

Głusk

Głusko



 
Miasto Głusk założone zostało w 1688 roku przez podstolego lubelskiego Tomasza Kazimierza z Drzewic Głuskiego herbu Ciołek. Ze względu na swoje położenie nad rzeką Czerniejówką, Głusk określany był „miastem portowym”. Przywilej na lokację wydał król Jan III Sobieski, który – chcąc wzmocnić jego handlową rolę – nadał miastu przywilej organizowania czterech dorocznych jarmarków oraz dwukrotnych targów cotygodniowych. Większość mieszkańców Głuska zajmowała się rzemiosłem i uprawą roli, działalność handlową ...
Miasto Głusk założone zostało w 1688 roku przez podstolego lubelskiego Tomasza Kazimierza z Drzewic Głuskiego herbu Ciołek. Ze względu na swoje położenie nad rzeką Czerniejówką, Głusk określany był „miastem portowym”. Przywilej na lokację wydał król Jan III Sobieski, który – chcąc wzmocnić jego handlową rolę – nadał miastu przywilej organizowania czterech dorocznych jarmarków oraz dwukrotnych targów cotygodniowych. Większość mieszkańców Głuska zajmowała się rzemiosłem i uprawą roli, działalność handlową prowadzili Żydzi.

Po śmierci Tomasza Kazimierza Głuskiego właścicielką miasteczka została jego córka Angela – żona starosty wąwolnickiego i lubelskiego kasztelana – Felicjana Gałęzowskiego. Następnym właścicielem Głuska był ich syn – Andrzej. Pierwszym burmistrzem Głuska został Wojciech Gałęzowski. Rodzina władała miastem do 1833 roku. W roku 1795 Głusk znalazł się w zaborze austriackim. Od 1809 roku przynależał do Księstwa Warszawskiego, zaś od roku 1815 – do Królestwa Polskiego.

W pierwszej połowie XIX wieku Głusk liczył 95 domów i 520 mieszkańców (w tym 369 Żydów). Mieszkańcy utrzymywali się przede wszystkim z szewstwa, krawiectwa, bednarstwa, kuśnierstwa, powroźnictwa, wyrobu piwa oraz z drobnego handlu i rolnictwa. W roku 1833 miasteczko zostało wystawione na licytację. Kupił je Kazimierz Grabowski i przekazał jako prezent ślubny córce Marii i jej mężowi Feliksowi Strojnowskiemu.

Po powstaniu styczniowym, w 1869 roku, Głusk utracił prawa miejskie i jako osada włączony został do gminy Zemborzyce. Największy rozkwit miejscowości nastąpił w latach 20. XX wieku. W roku 1922 przy wsparciu finansowym Henryka Sachsa, będącego właścicielem dóbr abramowickich, wybudowany został budynek szkolny, w którym uczyły się polskie i żydowskie dzieci. W 1989 roku Głusk został administracyjnie włączony do Lublina.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1910-1915
    komentarze: 0
    Ratusz, następnie oberża w Głusku.