Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8742731

Kamienica nr 44



 
Kamienica powstała przed I wojną, jej dekoracje są uproszczone, a resztki dawnych zdobień są w bramie. W podwórzu malowana kapliczka z figurą Matki Boskiej w niebieskim płaszczu. W latach `30 mieszkał tu Ferdynand Goetel (1890-1960) - pisarz, publicysta, działacz polityczny. Pochodził z Suchej Beskidzkiej, stąd jego zamiłowanie do gór. Studiował architekturę na politechnice w Wiedniu, podczas I wojny światowej znalazł się Turkiestanie. Po powrocie do Polski początkowo był sekretarzem Akademii Górniczej ...
Kamienica powstała przed I wojną, jej dekoracje są uproszczone, a resztki dawnych zdobień są w bramie. W podwórzu malowana kapliczka z figurą Matki Boskiej w niebieskim płaszczu. W latach `30 mieszkał tu Ferdynand Goetel (1890-1960) - pisarz, publicysta, działacz polityczny. Pochodził z Suchej Beskidzkiej, stąd jego zamiłowanie do gór. Studiował architekturę na politechnice w Wiedniu, podczas I wojny światowej znalazł się Turkiestanie. Po powrocie do Polski początkowo był sekretarzem Akademii Górniczej w Krakowie, jednak w 1925 roku przeniósł się do stolicy. Tu pełnił obowiązki prezesa polskiego oddziału PEN Clubu a następnie prezesa Związku Zawodowego Literatów Polskich.
Jego najsłynniejsze utwory to niewątpliwie "Kar Chat", "Przez płonący Wschód", "Wyspa chmurnej północy", "Serce lodów", "Pod znakiem faszyzmu". Był również cenionym scenarzystą, współpracującym z reżyserami tej klasy, co Ryszard Ordyński ("Pan Tadeusz", "Janko Muzykant", "Dziesięciu z Pawiaka"), Józef Lejtes ("Dzień wielkiej przygody", "Pod Twoją obronę", "Z dnia na dzień"), Mieczysław Krawicz ("Ułani, ułani, chłopcy malowani"), Romuald Gantkowski ("Dziewczyna szuka miłości"), Jan Fethke ("Bogurodzica").
We wrześniu 1939 roku pisał przemówienia dla prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego, później z ramienia Czerwonego Krzyża brał udział w badaniach grobów ofiar zbrodni katyńskiej, na podstawie czego władze komunistyczne oskarżyły go później o kolaborację z Niemcami. Zdradzony (prawdopodobnie przez poetę Adama Ważyka) musiał opuścić Polskę. Osiadł w Londynie a ówczesne władze Polski zakazały druku jego książek i wszystkie dostępne egzemplarze wycofały z bibliotek. Na emigracji opublikował m.in. dwa tomy wspomnień - "Czas wojny" oraz "Patrząc wstecz". "Rehabilitacji czytelniczej" w ojczyźnie doczekał się dopiero w 1989 roku.
za ulicetwojegomiasta.pl
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1963
    komentarze: 0
    Od lewej kamienice nr 44 i 42 przy ulicy Targowej w Warszawie. ...
  • Data: 2023-02-17
    komentarze: 0
    Trzecia oficyna ogromnej kamienicy przy Targowej 44.
  • Data: 2023-02-19
    komentarze: 0
    Okazała kamienica wzniesiona przed I wojną światową.