Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Pomnik techniki - Belka Gerbera (fragment), Opole
Zdzisław K.: Za pomnikiem kontenery standardu Innofreight używane do wożenia koksu do pieca w Eisenhüttenstadt należącego do ArcelorMittal.
Pomnik techniki - Belka Gerbera (fragment), Opole
Tomen: Pomnik już stoi, co zresztą widać na zdjęciu, a teraz to już są prace wykończeniowe, więc opis zdjęć jak najbardziej do poprawy.
Dom nr 2 (d. dworzec), ul. Duńska, Opole
MacGyver_74: Budynek obecnie pełni funkcję mieszkalną. Poprawiłem nazwę i przypisanie.
Ratusz, pl. Rynek, Opole
Popski: Podmiana # 2. Fot. A. Śmietański.
Kiosk RUCH, ul. Powstańców Śląskich, Opole
W.Mazurkiewicz (Soravianus) [vmuzzy@gmail.com]: Nie zajrzałem do dorobku Grzegorza :)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Paulus,
krzych[k]
Ireneusz1966
Ireneusz1966
Alistair
MacGyver_74
Hellrid
Rob G.
atom
Rob G.
Alistair
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom
LukaszGrzelik
atom
atom

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Historia KS Czarni
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2020-09-04 20:35:50, Aktualizacja: 2020-09-06 15:10:06, Odsłon: 2517

Historia wałbrzyskiego klubu sportowego Czarni (Wamag)

Po II wojnie światowej w Hucie Karol zaczął rozwijać się ruch sportowy. Jednym z inicjatorów powstania sekcji piłki nożnej był Lucjan Chylak. Zorganizował on drużynę, w której sam aktywnie grał jako jeden z zawodników. W kwietniu 1946 roku oficjalnie powołano do życia Klub Sportowy "Huta Karol". W roku 1949 w polskim sporcie przeprowadzono reorganizację - kluby sportowe przeszły pod opiekę branżowych związków zawodowych. W tym czasie, jak podaje Kazimierz Niemierka, wiele klubów rozwiązało się lub połączyło z innymi. Wtedy to Klub Sportowy "Huta Karol" połączył się z KS "Victoria", KS "Zryw" Chrobry tworząc silny zespół KS "Górnik". Klub Sportowy o nazwie "Czarni" przy Hucie Karol został zorganizowany przez  Zygmunta Podhajskiego, powołanego na stanowisko dyrektora zakładu w dniu 1 czerwca 1958 roku, w miejsce dotychczasowego, odwołanego dyrektora Henryka Szyrockiego. Podhajski został prezesem i mecenasem klubu. Chętnie przyjmował do pracy piłkarzy, których otaczał szczególną opieką. Pod jego osobistym kierownictwem klub znacząco się powiększył. W roku 1960 klub skupiał 3 drużyny piłkarskie oraz sekcję szachową. W skład sekcji piłkarskiej wchodziły:

- drużyna w klasie B,

- drużyna juniorów,

- drużyna trampkarzy.

Zdjęcie nr 1
     
Zdjęcie nr 2

Drużyny te z roku na rok osiągały coraz wyższy poziom sportowy. Po odejściu z zakładu Zygmunta Podhajskiego, gorącego zwolennika piłki nożnej, działalność klubu sportowego nie została w najmniejszym stopniu zahamowana. Funkcję prezesa przejął dotychczasowy wiceprezes Bolesław Wojtal (szef produkcji w hucie), duszą drużyny nadal był Lucjan Chylak (mistrz oddziału konstrukcji nr 1), funkcję sekretarza zarządu klubu pełnił Rudolf Brachaczek a skarbnikiem i księgowym był Bronisław Zbrzeźny. Klub działał i rozwijał się dzięki ofiarności załogi, która zadeklarowała dobrowolne miesięczne składki na jego rzecz. Dodatkowo klub wspomagany był finansowo symbolicznymi dotacjami (10-12 tys. zł) jednostki nadrzędnej, tj. Zarządu Okręgu Związku Zawodowego Górników.

W czerwcu 1966 roku po ciężkich zmaganiach rundy wiosennej drużyna zdobyła zdecydowany awans z piłkarskiej klasy "B" do klasy "A". Kierownikiem drużyny nadal był Chylak, który nie szczędził sił i starań aby kierowana przez niego drużyna osiągała coraz wyższy poziom sportowy. Przejście do wyższej klasy to niewątpliwie jego zasługa. Niestety 11 sierpnia 1966 roku Lucjan Chylak zmarł, zostawiają w żałobie cały klub "Czarni". W jego pogrzebie wzięła udział niemal cała załoga huty i wielu mieszkańców Piaskowej Góry. Mowy pożegnalne wygłosili: Bronisław Zbrzeźny (z ramienia kierownictwa zakładu i organów Samorządu Robotniczego) i Rudolf Brachaczek (z ramienia KS "Czarni").

Zdjęcie nr 3
     
Zdjęcie nr 4
     
Zdjęcie nr 5

Drużyna piłkarska KS Czarni (w pewnym okresie czasu KS Czarni-Wamag) grała na boisku przy ul. Wrocławskiej. Wcześniej był to plac sportowy gminy Szczawienko (Sportplatz Niedersalzbrunn). W sierpniu 1968 roku boisko klubu przy ul. Wrocławskiej zostało uporządkowane przez załogę Huty Karol w czynie społecznym. Wybudowano wówczas trybuny (wartość inwestycji to 300 tys. zł). Łącznie pracownicy przepracowali 2699 godzin. W czynie wzięło udział 16 grup roboczych z niemal wszystkich oddziałów produkcyjnych i pomocniczych oraz z administracji. Największy wkład mieli pracownicy działu remontowego, którzy przepracowali ponad tysiąc godzin. Następna w kolejności to załoga przygotowalni (700 przepracowanych godzin). Był to jeden z czynów społecznych zrealizowanych dla uczczenia piątego zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Obecnie boisko klubu nie jest użytkowane. W marcu 2019 roku wyburzono trybuny a na początku roku 2020 - szatnię.

Ale KS "Huta Karol" (później KS "Czarni") to nie tylko piłka nożna. Klub ten miał również najsilniejszą i najliczniejszą, zaraz po "Górniku" sekcję szachową. Założono ją już w roku 1946 ale do udziału w zawodach zgłoszono ją dopiero oficjalnie w roku 1950. Sekcja systematycznie awansowała do klasy "C", "B" i "A" aż do ligi wojewódzkiej w roku 1965. Ważną postacią sekcji był Władysław Chyczewski, dyrektor Huty Karol (później DśZUG "Wamag"). Sekcja prowadzona przez Włodzimierza Gąbkę liczyła aż 160 zawodników. Jak zauważa w swojej publikacji Kazimierz Niemierka, po roku 1981 sekcja "prowadziła już tylko turnieje zakładowe. Sekcja zapraszała do siebie na symulatory uczestników polanickiego Turnieju im. Artura Rubinsteina. Byli wśród nich arcymistrzowie i mistrzowie świata - Maja Cziburdanidze (Gruzja), Kenth Rogow (USA), Nina Kirowa (Bułgaria). Sekcja istniała do ostatnich dni KS "Czarni-Wamag", czyli do 1989 roku".

Źródła:

  • Kronika zakładowa Huty Karol, Wałbrzych, 1965/1975;
  • Niemierka K., "60 lat sportu wałbrzyskiego", PWSZ im. A. Silesiusa, Wałbrzych, 2006;
  • www.polska-org.pl;

/ / / / /
Petroniusz | 2020-09-06 14:02:09
Uzupełniłem artykuł o informacje z książki Kazimierza Niemierki "60 lat sportu wałbrzyskiego". Dodany tekst oznaczyłem kursywą i jasnym tłem (później to usunę).
Petroniusz | 2020-09-06 15:11:09
Jeszcze jedno uzupełnienie - o sekcji szachowej (na końcu artykułu).
jakas1 | 2020-09-08 12:06:26
Sekcja zapraszała do siebie na symultany, nie na "symulatory"
Petroniusz | 2020-09-08 22:51:06
To jest cytat. Orty w cytatach zwykle poprawiam (chociaż nie powinienem) ale w tym wypadku nic nie zmieniam. Muszą zostać "symulatory". :)